Endeavor ScaleUp Summit, Emre Kurttepeli’nin Açılış Konuşması İle Başladı

E

Endeavor ScaleUp Summit Açılışı 21 Eylül 2023 tarihinde Feriye’de Yapıldı. Açılış konuşmasını Emre Kurttepeli yaptı.

Emre Kurttepeli: Son beş yılda en büyük misyonumuz Türk girişimcilerini global arenaya taşımak. Gelecek 15 senede, bu yönde adımlar atacağız, dedi. 

Girişimcilere, İlk günden global düşünmelerini tavsiye ediyorum.  Global planları varsa bunu sonraya bırakmasınlar, iç pazardan önce global üzerine kafa yorsunlar. Türkiye mevzuat kanun olarak dünyaya entegre olmamış bir ülke. Önce Türkiye sonrasında global yaklaşım girişimciler için zorlayıcı olabiliyor.

İkinci önemli konu ise kültür. Herkes finansal konular ve ürün üzerine odaklanırken, kültür çoğunlukla ikinci planda kalıyor. Özellikle yurtdışına açıldığında ilk gün koyduğunuz o kültür, iş yapış biçim ve yaklaşım herşeyi değiştiriyor, sonradan zor oluyor. Tüm paydaşların kültürün tüm şirkete ve paydaşlarına yayılması gerekiyor.  Biz böyle başlayalım, sonra paramız olursa değiştirmek istiyoruz tarzı bir yaklaşım maalesef karşılık bulmuyor. 

Endeavor Türkiye için Amerika için olduğundan çok daha kıymetli. Global arena için know how çok önemli. Türkiye’de çok fazla çok uluslu şirket olmadığı için bu know how a ulaşmak zor oluyor. Endeavor bu konuda devreye giriyor, bu konuda çok fazla kaynağa sahip.  İkincisi ise inanılmaz bir network e sahip. O network bir ülke ile sınırlı değil her gün büyüyer ve gelişiyor. Bir ülke pazarına girerken müşteri, pazara girme, insan kaynakları gibi konularda destek olabiliyor.

By admin-ek

Son Yazılar